Коаліція на підтримку Міжнародного кримінального суду (CICC) та десятки правозахисних організацій з різних країн закликали держави – члени Римського статуту рішуче виступити проти спроб США ввести санкції, пов’язані з Міжнародним кримінальним судом (МКС).
Заяву опублікували на сайті Центру прав людини ZMINA, який став одним з підписантів.
Ілюстративне зображення будівлі МКСНещодавно Палата представників США ухвалила закон “про протидію нелегітимному суду”. Таким чином підтримали введення санкцій щодо Міжнародного кримінального суду за проведення розслідувань, арештів, затримань або переслідувань громадян США чи країн-союзників.
Правозахисники, які підписали заяву до 125 держав – членів МКС, вважають, що обмеження США можуть серйозно вплинути на здатність суду виконувати свій важливий мандат у всіх ситуаціях, в яких він працює. Так, фінансові установи можуть заздалегідь відмовитися мати справу з транзакціями за участю МКС.
Все це безпосередньо вплине на постраждалих від серйозних міжнародних злочинів, розслідуванням яких займається суд.
“Санкції призведуть до того, що США вдадуться до таких же дій, які здійснює Російська Федерація у відповідь на виданий судом ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна. Це охоплює ордери на арешт прокурора та суддів МКС, а також закон, криміналізуючий співпрацю з судом. Санкції – це інструмент, який слід застосовувати проти осіб, відповідальних за тяжкі міжнародні злочини, а не проти тих, хто шукає справедливості”, – додають автори звернення.
Правозахисники закликають публічно засудити використання санкцій для підриву роботи МКС, публічно підтримати суд, закликати США припинити будь-які спроби тиску, впровадити національні та регіональні закони для протидії екстериторіальним санкціям, а також захистити тих, хто співпрацює з МКС.
Окремо закликають держави-члени виконувати всі рішення МКС, зокрема ордери на арешти, щоб підозрювані у серйозних міжнародних злочинах не могли вільно подорожувати світом. Такі поїздки слід розглядати як частину стратегічних зусиль, спрямованих на підрив роботи МКС, про що раніше вже говорили фахівці.
Це не перше звернення правозахисників проти санкцій, накладених США.
Нагадаємо, що причиною накладення санкцій США стали ордери на арешт прем'єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньяху та ізраїльського міністра оборони Йоава Галанта. Подібні судді МКС прислали також щодо трьох посадовців ХАМАС.
Їх усіх підозрюють у вбивствах, захопленнях заручників, сексуалізованому насильстві, катуваннях, жорстокому поводженні з полоненими та інших нелюдських діях.
Влада США не вперше тисне на Міжнародний кримінальний суд, юрисдикцію якого не визнають. Так, у 2019 році вже вводили обмеження за розслідування ситуації в Афганістані. Американські військові та члени ЦРУ, як говорили слідчі, могли скоювати військові злочини, коли катували затриманих у країні.