У першій половині грудня так званий верховний суд окупованого Криму виніс обвинувальні вироки за нібито державну зраду чотирьом кримчанам.
Про це йдеться в матеріалах Кримської правозахисної групи та ZMINA.
Двоє з незаконно засуджених кримчанТак, жителя Ленінського району АР Крим засудили до 13 років позбавлення волі за нібито допомогу Службі безпеки України в спостереженні за російськими військовими через камери відеоспостереження в готелях. Про незаконно засудженого відома лише дата народження – 1980 рік. Його ім'я та прізвище суд так і не розкрив.
Росіяни стверджують, що чоловік встановлював і обслуговував камери відеоспостереження в готелях на прибережній території півострова. Він нібито надавав СБУ доступ до трансляцій та відеозаписів для відстеження переміщення російської військової техніки. Крім того, нібито передав есбешникам базу даних клієнтів одного з місцевих інтернет-провайдерів.
Окрім 13 років у колонії суворого режиму, суд також призначив йому 1 рік і 6 місяців обмеження свободи вже після відбування покарання.
У цьому ж суді 6 грудня засудили за “державну зраду” жителя Феодосії 30-річного Владислава Афанасьєва. Його відправили за грати на 15 років за нібито передачу українським спецслужбам координат кораблів Чорноморського флоту. Росіяни вважають, що їх могли використати ЗСУ для завдання ракетних ударів по десантним кораблям “Новочеркасск” і “Цезар Куніков”.
Крім того, в серпні 2022 року Афанасьєв нібито перевів тисячу гривень на підтримку ЗСУ. Чоловіка затримало ФСБ у вересні того ж року. Під час допиту, ймовірно під тиском, він сказав, що став “жертвою” української пропаганди.
Також у незаконному верховному суді Криму звинуватили в співпраці з СБУ і передачі координат російської ППО жителя Керчі 45-річного Юрія Вьюненка. Чоловікові присудили 15 років колонії суворого режиму.
Схожий вирок винесли і кримчанину Ленуру Ібрагімову. Його посадили за грати на 15 років у колонії суворого режиму за нібито державну зраду.
За версією окупантів, з грудня 2022 року по березень 2023 року Ібрагімов збирав інформацію про переміщення російської військової техніки по трасі “Таврида” та дислокацію військових об'єктів на території півострова. В подальшому він нібито передавав дані співробітникам Міністерства оборони України через месенджер.
За даними Кримської правозахисної групи, в Криму звинувачено в “державній зраді та шпигунстві” понад 50 громадян України. Такі вироки окупанти прагнуть використати для залякування проукраїнського населення півострова та придушення будь-якого опору, вважають дослідники. Інформації про такі суди мало, оскільки вони, як правило, проходять у закритому режимі.
Нагадаємо, що на початку грудня Краснодарський крайовий суд у РФ приговорив жителя Ялти до 14 років колонії суворого режиму. За версією окупантів, чоловік передав українській стороні інформацію про дислокацію та переміщення російської військової техніки.