субота22 лютого 2025
ukr-pravda.in.ua

Окупантів використовують лідерів релігійних громад у Криму як інструмент пропаганди – Представництво президента України в АРК.

Про це під час другого Міжрелігійного діалогу “Процеси деокупації та реінтеграції Автономної Республіки Крим і міста Севастополь. Ключові виклики, ризики та шляхи їх подолання” заявив керівник відділу інформаційного забезпечення Представництва президента в АРК Євген Бондаренко. Цю подію ініціювали Представництво та Державна служба України з етнополітики та свободи совісті.
Оккупанты манипулируют религиозными лидерами Крыма для пропаганды, заявляет Представительство президента Украины в АРК.

Російська Федерація систематично використовує релігійних діячів з тимчасово окупованих територій (ТОТ) як інструмент пропаганди, створюючи ілюзію, що після окупації ситуація нібито покращилася.

Про це під час другого Міжрелігійного діалогу “Процеси деокупації та реінтеграції Автономної Республіки Крим і м. Севастополь. Ключові виклики, ризики та шляхи їх подолання” заявив керівник відділу інформаційного забезпечення Представництва президента в АРК Євген Бондаренко. Цю подію ініціювали представництво та Державна служба України з етнополітики та свободи совісті.

Повідомляється, що учасники зустрілися, щоб обговорити ключові аспекти деокупації, реінтеграції Криму, визначити завдання міжнародної адвокації та освітніх ініціатив в рамках політики когнітивної деокупації. Особливу увагу вони приділили ролі релігійних інститутів у процесах відновлення справедливості та розвитку суспільної стійкості в умовах деокупації Криму.

За словами Євгена Бондаренка, країна-агресор застосовує репресії до релігійних спільнот на ТОТ не перший рік. За оцінкою представництва, РФ лише посилить зусилля в цьому напрямку. Саме тому важливо активно співпрацювати з релігійними спільнотами, щоб показати реальну картину становища зі свободою совісті на ТОТ.

Постійна представниця Ольга Куришко зазначила, що релігійні переслідування в Криму набули систематичного характеру, а минулорічне знищення останньої української церкви в Євпаторії стало черговим свідченням цієї політики. Вона підкреслила, що представництво активно документує факти репресій і залучає міжнародну спільноту до реагування на порушення прав людини на окупованому півострові.

Експерт Ради з питань когнітивної деокупації Криму та співзасновник Національної платформи стійкості та єдності Юлія Тищенко, посилаючись на результати дослідження “Когнітивна деокупація Криму”, підкреслила, що в українському просторі не вистачає інформації про Крим, а рівень обізнаності жителів материкової частини України, зокрема кримських татар, про півострів низький, тому важливо висвітлювати тему Криму.

Голова Державної служби з етнополітики та свободи совісті (ГЕСС) Віктор Єленський підкреслив небезпеку звикання до війни та стирання межі між агресором і жертвою. Він зазначив, що суспільство повинно пам’ятати про окупацію Криму та масові порушення прав людини на півострові.

“Однією з найбільших загроз сьогодні є стирання кордонів цієї війни – її сприйняття як буденної реальності, коли зникає межа між жертвою і агресором. Ми повинні постійно нагадувати, що Крим окупований, що там систематично порушуються права людини і твориться велика несправедливість. Злочини проти свободи совісті не можна замовчувати – про них повинні говорити і священнослужителі за кордоном, і міжнародні партнери”, – підкреслив Єленський.

Читайте також: В Україні від рук окупантів загинули 67 служителів церков та релігійних організацій

Члени дискусії наголосили на важливості створення якісних освітніх програм про релігійну та культурну спадщину Криму, розширення співпраці з міжнародними партнерами та активізації релігійної дипломатії.

Окремо учасники підняли питання міжнародної адвокації: багато лідерів релігійних організацій вже активно працюють за кордоном, і було висловлено пропозицію проаналізувати календар міжнародних подій на рік.

Повідомляється, що учасники зустрічі домовилися про співпрацю в різних напрямках всередині України, зокрема про регулярні консультації та зворотний зв'язок щодо комунікаційних меседжів і наративів стосовно когнітивної деокупації Кримського півострова, напрацьованих представництвом.

Крім того, учасники ухвалили рішення про підготовку серії спільних заходів для об'єднання зусиль церков і релігійних організацій у питаннях когнітивної деокупації Криму та їхньої ролі в більш широких суспільних процесах.

Постійна представниця Ольга Куришко та голова Державної служби з етнополітики та свободи совісті Віктор Єленський зазначили, що представництво та ГЕСС готові стати надійними партнерами в спільній роботі.

Напередодні Кримська правозахисна група оприлюднила Огляд ситуації з дотриманням прав людини та норм міжнародного гуманітарного права у тимчасово окупованому Криму за 2024 рік, в якому зазначила масштаби переслідування росіянами християн та мусульман на півострові.

Правозахисна організація нагадує, що у 2017 році Верховний суд РФ визнав “Свідків Єгови” екстремістською організацією та заборонив їхню діяльність на території РФ. Російська Федерація незаконно поширює таку практику на кримські осередки “Свідків Єгови”.

З 2018 року розпочалося переслідування “Свідків Єгови” за кримінальними справами. У 2020 році незаконні “суди” у тимчасово окупованому Криму винесли перші вироки учасникам організації “Свідки Єгови” з позбавленням волі.

Кримська правозахисна група повідомляє, що за період тимчасової окупації півострова щонайменше щодо 13 кримчан “суди” винесли обвинувальні вироки за звинуваченнями у причетності до релігійної організації “Свідки Єгови”.

За незаконними вироками за ґратами опинилися:

  • Артем Герасимов;
  • Олександр Дубовенко;
  • Євген Жуков;
  • Олександр Литвинюк;
  • Володимир Маладыка;
  • Володимир Сакада;
  • Віктор Сташевський;
  • Сергій Філатов;
  • Ігор Шмідт;
  • Артем Шаблій;
  • Максим Зінченко;
  • Сергій Парфенович;
  • Юрій Геращенко.

Протягом 2024 року “суди” на півострові винесли вироки щодо як мінімум трьох віруючих:

  • Житель Феодосії Максим Зінченко – два роки