субота22 лютого 2025
ukr-pravda.in.ua

Без справедливості не буде миру: українські правозахисники засудили переговори США та Росії без участі України.

З таким заявою виступили більше тридцяти українських правозахисних організацій, серед яких і Центр прав людини ZMINA.
Без справедливости нет мира: украинские правозащитники осудили переговоры США и России, проходящие без участия Украины.

Будь-які домовленості щодо України без її безпосередньої участі є не лише неприйнятними, але й суперечать основоположним принципам міжнародного права, суверенітету держав і праву народу України самостійно визначати своє майбутнє.

З таким заявою виступили більше тридцяти українських правозахисних організацій, серед яких Центр прав людини ZMINA.

Правозахисники оприлюднили заяву після того, як нова адміністрація президента США Дональда Трампа провела переговори з РФ, не запросивши туди Україну та ЄС.

Більше того, після зустрічі прозвучало кілька заяв, в яких провину за напад на Україну перекладають з РФ на саму Україну. Все це сталося незважаючи на те, що факт порушення міжнародного права Росією визнаний більшістю держав світу, а Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт, зокрема російського керівника Путіна.

“Агресія, вчинена Російською Федерацією, має своїм наслідком численні військові злочини, злочини проти людяності та, ймовірно, геноцид українського народу”, – нагадують правозахисники.

Підписанти звернення зазначають – будь-які домовленості без України щодо України “не мають нічого спільного з стійким миром та міжнародною безпекою, створюючи додаткові безпекові, економічні та інші загрози для держав, які їх підтримають”.

Водночас правозахисники нагадують, що Росія вже порушила чимало домовленостей з нею, тому “надії на зміну її підходу та дотримання нових домовленостей не мають жодного підґрунтя”. Припинення бойових дій, на думку авторів звернення, повинно базуватися на принципах міжнародного права, включаючи притягнення винних у міжнародних злочинах до відповідальності.

Автори заяви окремо висловилися щодо повідомлень про необхідність проведення виборів до закінчення війни, що прямо суперечить Конституції України. У зв'язку з цим нагадали, що “жодна зовнішня сила не має права нав'язувати Україні політичні рішення, особливо в умовах невпинної агресії та окупації частини територій”.

Українські правозахисники закликали:

  • держави та інші суб'єкти міжнародного права – не брати участі в переговорах без безпосередньої участі України та дотримуватися принципу, що “нічого про Україну без України”;
  • інші правозахисні та міжнародні організації світу – засудити проведення таких переговорів без участі України та вимагати притягнення винних за міжнародні злочини до відповідальності;
  • держави-учасники МУС – забезпечити виконання ордерів на арешт осіб, відповідальних за військові злочини та злочини проти людяності, зокрема Володимира Путіна;
  • уряди країн-членів ООН, які дотримуються статуту ООН і зацікавлені в збереженні дії принципів міжнародного права, – посилити підтримку України як єдиного реального шляху до припинення війни на справедливих умовах;
  • уряди країн-членів ООН, які дотримуються статуту ООН і зацікавлені в збереженні дії принципів міжнародного права, – посилити санкційний тиск на Росію, включаючи додаткові обмеження для компаній, які співпрацюють з російським військово-промисловим комплексом.

Нагадаємо, що за майже три роки повномасштабної війни армія РФ в Україні вбила більше 12 тисяч цивільних і принаймні 45 тисяч військових. У минулому році через використання росіянами керованих авіабомб і дронів кількість лише цивільних жертв зросла на 30%.

Крім цього, російські військові знищили більшість теплової та третину гідрогенерації електричної енергії України, а українські слідчі розглядають такі атаки як складову геноциду. На думку Комісії з розслідування порушень в Україні, уповноваженої Радою ООН з прав людини, російські обстріли інфраструктури можуть бути злочином проти людяності.