Абсолютна більшість кримських журналістів-політв'язнів відбуває незаконне покарання в Росії, єдиний медійник, якого не етапували з Криму – фрілансер видання “Крим.Реалії” Владислав Єсипенко.
Про це розповіла журналістка видання “Ґрати” Лутфіє Зудієва під час онлайн-форуму “Судилища над свободою слова в Криму: ціна журналістської роботи”, організованого Національним союзом журналістів України.
Владислав Єсипенко. Джерело: “Радіо Свобода”Журналіст затриманий окупаційними властями півострова з березня 2021 року. Зараз він перебуває в колонії міста Керч, де відбуває свій термін.
Загалом в окупованому Криму станом на листопад 2024 року затримали 18 журналістів, більшість з яких – уже засуджені незаконними судами та відбувають покарання, уточнила Зудієва.
Нагадаємо, що Лутфіє Зудієва – кримськотатарська активістка ОО “Кримська солідарність”, журналістка видання “Ґрати”, правозахисниця. Вона висвітлює судові процеси та порушення прав людини в окупованому Криму. До 2014 року керувала дитячим центром, змушена зайнятися правозахистом після окупації Криму.
Неодноразово піддавалася тиску з боку окупаційних властей РФ у Криму. Вперше російські силовики затримали Зудієву в 2019 році за нібито поширення в соцмережах “екстремістської символіки”. За це вона сплатила штраф у дві тисячі російських рублів.
Два адміністративні протоколи за кілька публікацій у фейсбуці співробітники кримського “Центру по протидії екстремізму” (ЦПЕ) склали на правозахисницю в лютому 2024 року. Зокрема, в повідомленнях Зудієвої йшлося про позбавлення кримських адвокатів ліцензії з згадуванням подібної практики в Білорусі та про вирок журналісту Єсипенку. У публікаціях журналістка згадала білоруську та українську редакцію “Радіо Свобода” без маркування “іноземний агент”, як того вимагають окупанти відповідно до російського законодавства.
Вже 20 березня Київський “райсуд” окупованого Симферополя оштрафував її на 2,5 тисячі рублів за “зловживання свободою масової інформації”.
9 квітня “суддя Верховного суду” Криму Катерина Тимошенко залишила в силі це рішення.
У травні 2024 року представники окупаційних властей вручили їй “попередження” про неприпустимість проведення мітингів. Документ був написаний у загальній формі і не мав вихідних даних.
Як пояснила Зудієва, через вручення такого “документу” практикується цензура, заборона на висловлення думки, атака на незалежну адвокатуру, правозахисні організації в окупованому Криму.
Раніше ZMINA повідомляла про те, що в окупованому Криму тричі за рік “судили” кримськотатарську газету “Qirim”.