четвер21 листопада 2024
ukr-pravda.in.ua

Добу, кілька днів чи місяць. Як правильно організувати автономне освітлення на випадок блекауту?

Є варіанти на різну тривалість відключень і для різного бюджету.
День, несколько дней или месяц — как организовать автономное освещение на случай отключения электричества?

В Україні розпочався сезон обстрілів та холодів, а з ними і масові відключення світла. Це вже не перша осінь та зима без електрики, тому у багатьох з'явилися улюблені способи створення автономного/аварійного освітлення вдома.

"Телеграф" запитав електрика Ярослава Марченка з Запоріжжя, що він думає про популярні зараз варіанти і які радить встановити з власного досвіду.

ИБП. Світло, а іноді і все електрику на кілька годин

Спочатку слід визначити, що саме ми забезпечуємо, розповідає електрик. Це можуть бути такі опції:

  • кілька годин-добу зі світлом на випадок чого (далі виїжджаємо з міста, якщо аварія затягнеться);
  • постійне енергозабезпечення (жити в умовах наявності світла по кілька годин на добу або взагалі більше доби при відключенні).

Краще мати кілька варіантів під різний розвиток подій, і дай Боже, щоб це не знадобилося, радить наш співрозмовник.

"Якщо задача — отримати кілька годин зі світлом, то наш варіант — ИБП. Краще з зовнішнім акумулятором і потужністю більше 1,5-2 кВА для впевненого пуску холодильника. Перевага ИБП в порівнянні з зарядною станцією — дешевизна, гнучкість у виборі акумулятора та можливість штатного автоматичного перемикання без установки малонадійних перемикачів АВР (автоматичний ввід резерву — пристрій, призначений для перемикання споживача на резервний джерело, — Ред.) з умовного "аліекспреса", — говорить Марченко.

ИБП зазвичай вибирають за трьома критеріями:

  • підключення (прямий кабельний вхід для живлення квартири краще, без розетки, просто клемник),
  • потужність (для впевненого пуску холодильника мінімум 1,5кВА, для холодильника з інвертором достатньо 1кВА, але це залежить і від іншої побутової техніки, яка буде працювати)
  • зовнішній акумулятор.

"З внутрішнім акумулятором неможливо розмістити батарею великої ємності (це чисто комп'ютерні), а з зовнішнім нерідко можна навіть вибирати між різними системами та напругами акумуляторів під одним і тим же безперебійником", — говорить електрик.

Тут слід визначити бюджет, який буде починатися від 7 тис. грн і може досягти 40 тис. тільки за саму техніку. До цього слід додати послуги спеціаліста, який все правильно підключить до мережі.

Акумулятори. Секрет вибору найкращого

Якщо ми говоримо про аварійне живлення від акумулятора, то найбезпечнішим і відносно недорогим є гелевий (він же AGM). Ярослав Марченко звертає увагу на те, що акумулятор вибирається в залежності від навантаження, яке потрібно забезпечити, і очікуваного часу зі світлом на добу. Недоліком гелевого акумулятора є довгий час підзарядки.

"Використовувати класичний автомобільний акумулятор і дешевий інвертор — теж варіант, але як не багатократний вихід. Ресурс автомобільного акумулятора при розрядці до половини ємності дуже невеликий", — оцінив електрик.

У разі очікування тривалих відключень з короткочасними "світлими періодами" акумулятор повинен витримувати значний струм заряду, а це вже область застосування літій-залізофосфатних батарей.

0

"Дорого, але ефективно. Що стосується безпеки — технології, звичайно, не сотні років, але в порівнянні з літій-іонними елементами проблем значно менше, LiFePO4-елементи не вибухають, і в разі внутрішнього пошкодження можуть максимум загорітися. Причому це дуже малоймовірний варіант, яким у разі батареї до сотні елементів можна знехтувати (ймовірність менше 0,0012% на елемент протягом 10 років), говорить електрик.

Гібридні інвертори

Такий варіант підійде для життя в умовах багатогодинних відключень. Водночас електрик застерігає, що не можна ставити такий інвертор замість ИБП при відсутності сонячних панелей або генератора.

"У такому випадку ми заколочуємо цвяхи мікроскопом і сильно переплачуємо. А от у разі наявності сонячних панелей/вітрогенератора в цьому вже є сенс, тому що в такому випадку можна спокійно прожити не одну тиждень без мережі", — говорить електрик.

Спільний генератор з сусідами

Генератор Ярослав називає єдиним варіантом на випадок дійсно екстремальних умов і виживання в безелектричному місяці. Навіть незважаючи на те, що він гучний і смердючий.

"Повірте, після тижня відключень ви будете на нього молитися разом із сусідами, розтягнувши подовжувачі між балконами, ніж у разі прильоту поруч отримати сотню літрів горючого бензину, таке вже час)", — радить електрик.

Як варіант електрик радить відразу встановити двопаливний карбюратор. У разі необхідності його можна запустити як від бензину, так і газу (міський газ також підходить, головне, щоб був).

Дизельний за багатьма критеріями кращий, але ціна і вага є недоліками. Тому має сенс його встановлювати тільки більше 6 кВт для приватного будинку. А у разі малої потужності (потреба до 2 кВт) слід звернути увагу на інверторний генератор — тихіше, економічніше і досить компактно.

"Краще завжди мати кілька варіантів під різний розвиток подій, і дай Боже, щоб не знадобилося. Але треба бути готовим до всього", — радить електрик.

LED-стрічка

LED-стрічку на липкій стрічці електрик називає одним з можливих варіантів. Але потрібно виконати ряд умов.

1

"Світлодіодна стрічка має місце бути, тільки от не з повербанком, а з автомобільним акумулятором. Працює, стрічка 5вт/м 12в, кілька метрів в кімнату — робочий варіант. Але багато рухів, плюс це недешеве задоволення", — говорить електрик.

Стрічка, наклеєна на стіну, довго не працює, перегрівається, вона повинна прикле