Ініціатива оборонного відомства щодо залучення молодих новобранців до армії з моменту презентації здобула як противників, так і прихильників. У Міноборони констатують зростаючий запит серед українців віком від 18 до 24 років, які мають намір служити на досить вигідних умовах.
"Телеграф" поцікавився у МО України, за яких умов на пільги можуть розраховувати молоді військові, які приєдналися до Збройних Сил України до впровадження нових правил, якими будуть витрати на її реалізацію, а також з'ясував позицію щодо заяви про дискримінаційний характер проекту.
Один із запитів, який звучав від діючих молодих військових у зв'язку з появою програми "Контракт 18-24" з цілим переліком фінансових заохочень і пільг для новобранців, полягав у тому, чи матимуть вони право на такі ж стимули. А саме додаткові виплати, компенсацію оренди житла на час служби, нульову ставку по іпотеці тощо. У Міноборони підкреслюють, що контракти для зазначеної вікової категорії є добровільними. А для того, щоб до армії приєднувалися мотивовані громадяни, готові захищати Україну, отримувати якісну підготовку та стати частиною бойових підрозділів, були запропоновані певні преференції.
- Фінансовий пакет – це одноразова грошова допомога в розмірі один мільйон гривень, яка виплачується трьома частинами, – пояснюють алгоритм у прес-службі МО. – Перша частина – 200 тисяч гривень одразу після підписання контракту. Ця стартова підтримка дозволяє добровольцям розпочати службу. Друга – 300 тисяч гривень – це виплати протягом п'яти робочих днів після проходження базової підготовки. І третя – 500 тисяч гривень у день виключення зі списків особового складу військової частини по завершенню контракту.
Крім того, є ще зарплата військовослужбовця, яка йде окремо (тобто добровольці отримуватимуть щомісячне грошове забезпечення – до 120 тисяч гривень). Це, відповідно, грошове забезпечення, додаткове грошове забезпечення, яке доповнюється бойовими виплатами і залежить від умов виконання завдань.
Також виплати в 1 мільйон гривень передбачені і для військовослужбовців рядового, старшинського та сержантського складу, які приєдналися до ЗСУ у віці до 25 років ще до набуття чинності відповідного постанови Уряду.
Умовою отримання винагороди для цих військовослужбовців є безпосередня участь у бойових діях протягом 6 місяців, а також відсутність фактів притягнення до кримінальної, адміністративної або дисциплінарної відповідальності. Нагорода також виплачується і в разі невиконання умови шестимісячної участі в бойових діях у випадку поранення або перебування в полоні. Це справедливо, адже багато хто пішов захищати Батьківщину раніше, до появи цих контрактів, – пояснюють у відомстві.
Оскільки в Міноборони повідомили, що фактично через тиждень після старту програми "Контракт 18-24" в додатку "Резерв+" вже надійшло понад 10 тисяч заявок, логічно виникає питання, чи готовий бюджет країни до значних додаткових витрат. Але чіткої суми, необхідної для виконання всіх обіцянок перед молодими контрактниками, у МО не назвали, адже процес контрактування за новими умовами тільки почався.
- На першому етапі учасники програми будуть формувати шість нових бригад ЗСУ (в такому тактичному військовому з'єднанні може бути від 1000 до 8000 осіб – Авт.), що дозволить: підвищити бойову спроможність армії за рахунок нових підготовлених військових, забезпечити якісну ротацію особового складу, створити кадровий резерв, який зможе посилити підрозділи за необхідності, – зазначили в Міноборони. – Фінансування цієї ініціативи закладено в Державному бюджеті України, і програма розрахована таким чином, щоб гарантувати стабільність виплат. Важно розуміти, що інвестиції в оборону – це не лише витрати, але й стратегічне рішення щодо збереження територіальної цілісності та суверенітету України. Що стосується кількості можливих учасників — набір триває, і його результати будуть аналізуватися для подальшого вдосконалення програми.
Ще одним із основних моментів, за який критикували Міноборони в контексті нової ініціативи, є чіткі терміни служби лише для новобранців віком до 25 років. А вони, нагадаємо, можуть звільнитися через рік. "Телеграф" поцікавився планами щодо мотивації та заохочення інших категорій діючих військовослужбовців і реакцією на критику програми.
- Залучення людей до армії є свідомим і добровільним вибором. Саме тому ця програма не передбачає мобілізацію, а створює умови для тих, хто хоче приєднатися до захисту України, – зазначили в прес-службі Міноборони. – Військовослужбовці, які вже в ЗСУ, розуміють стратегічну необхідність поповнення особового складу. Нові добровольці дозволять: якісно проводити ротації та зменшити навантаження на діючі підрозділи; створити можливість для бійців відновитися, що критично важливо під час тривалих бойових дій.
Щодо термінів служби питання ротації військових та створення справедливих умов знаходиться в центрі уваги Міністерства оборони, Генерального штабу та уряду. Вже зараз ведеться робота над вдосконаленням підходів до комплектування армії, і будь-які зміни будуть прийматися з урахуванням ситуації на фронті та реальних військових потреб.
Ми цінуємо думку суспільства та військових, і тому уважно аналізуємо всі відгуки щодо цієї ініціативи. Слід розуміти, що жодна військова реформа не є простою. Впровадження "Контракту 18-24" – це експериментальна модель, яка дозволить оцінити ефективність нових підходів до комплектування армії.
Разом з тим, Міністерство оборони, Генштаб та уряд працюють над системним підходом до питань ротації, термінів служби та соціального захисту всіх військових. Робота в цьому напрямку буде продовжуватися, і всі рішення будуть прийняті на основі реальних потреб фронту та безпеки країни. Україна вдячна кожному військовому, що стоїть на захисті держави. Наша спільна задача – забезпечити сильну, мотивовану та боєздатну армію, – підсумували в Міноборони.
Як повідомляв