У Саудівській Аравії зустріч американської та російської делегацій тривала більше чотирьох годин. Сторони обговорювали відновлення відносин між США та Росією, а також завершення війни в Україні.

«Слово і діло» зібрало основні заяви учасників зустрічі – державного секретаря Марко Рубіо, радника президента США з національної безпеки Майка Уолтца та міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова.

Що Рубіо та Уолтц заявили за підсумками зустрічі

У Державному департаменті після переговорів повідомили, що погодили з російською стороною чотири пункти:

  • будуть встановлені механізми консультацій для усунення «роздратувань» у двосторонніх відносинах з метою нормалізації роботи дипломатичних представництв (буде відновлено функціонування посольств у Вашингтоні та Москві);
  • будуть призначені команди для роботи над припиненням війни в Україні;
  • буде закладено основу для майбутньої співпраці з питань, що представляють взаємний геополітичний інтерес;
  • сторони продовжать співпрацю.

За словами Рубіо, метою сьогоднішньої зустрічі було «встановлення каналів зв’язку» після тривалого періоду мовчання між Вашингтоном і Москвою.

Щодо припинення війни в Україні, то, за словами державного секретаря, мета полягає в тому, щоб покласти їй край «справедливим, стійким, надійним і прийнятним для всіх залучених сторін способом». «Як це виглядає? Ну, ось у чому полягатиме поточне взаємодія», – додав він.

Наступним кроком після зустрічі, розповів він, буде формування команд на дипломатичному рівні, далі — формування команд з експертів, щоб обговорити параметри завершення війни, зокрема, консультації з Україною та іншими партнерами. Далі – обговорення з обома сторонами завершення війни.

При цьому Рубіо повторив, що всім сторонам доведеться йти на поступки. І натякнув, що Європейському Союзу в якийсь момент, можливо, доведеться зняти санкції.

Радник Дональда Трампа Уолтц заявив, що майбутні переговори щодо України будуть включати обговорення територій і гарантій безпеки. «Це повинно стати остаточним припиненням війни, а не тимчасовим, як ми бачили в минулому. Ми знаємо, що практична реальність така, що буде обговорення території, і буде обговорення гарантій безпеки. Це фундаментальні основи», – сказав він.

Лідерство в питаннях гарантій безпеки, за його словами, повинна взяти на себе Європа.

Що Лавров заявив після переговорів у Ер-Ріяді

Російський міністр закордонних справ Сергій Лавров вважав переговори корисними. За його словами, «сторони не просто слухали, але й чули одна одну».

Аналітики розповіли, чому Саудівська Аравія вирішила провести переговори між США та РФСаудівська Аравія хоче стати глобальним гравцем, здатним успішно виступати посередником у міжнародних конфліктах, а також прагне отримати важелі впливу на майбутніх переговорах по Газі.

Лавров повідомив, що на зустрічі члени американської делегації запропонували Росії ввести мораторій на удари по енергетичним об'єктам України. Росія, ймовірно, відмовилася: міністр заявив, що РФ «не піддавала небезпеці цивільні системи енергопостачання».

«Сьогодні наші американські колеги говорили, можливо, ввести якийсь мораторій на напади на енергетичні об'єкти. Ми пояснили, що ми ніколи не піддавали небезпеці систему енергопостачання населення, і нашими цілями були тільки ті об'єкти, які безпосередньо обслуговують Збройні сили України», – стверджує Лавров.

При цьому він заявив, що атака України на нафтоперекачувальну станцію «повинна зміцнити всіх у думці, що Володимиру Зеленському потрібно «дати по руках».

Крім того, Лавров повторив, що Росія проти появи миротворчої місії в Україні.

Як Володимир Зеленський відреагував на переговори росіян і американців

Президент України Володимир Зеленський зараз перебуває з візитом у Туреччині. Він також повинен був відвідати Саудівську Аравію, але вирішив перенести поїздку на березень: «Мені не все одно, щоб партнери про нас щось подумали. Ми абсолютно чесні, відкриті, я не хочу збігів. Тому я не поїду до Саудівської Аравії… Ми зв'язалися з нашими партнерами в Саудівській Аравії… Ми тільки що зв'язалися і домовилися, що 10 березня я буду з офіційним візитом».

Він також повторив, що Україна не погодиться на російські ультиматуми, як не погодилася на початку повномасштабного вторгнення. «І у мене таке враження, що зараз відбуваються якісь переговори, і вони з таким же настроєм відбуваються, але вони відбуваються між представниками Росії та представниками США. Про Україну, знову про Україну і без України. Цікаво, якщо ми в найскладніший момент не пішли на всі ці ультиматуми, звідки таке відчуття, що зараз Україна на це піде», – заявив президент.

Нагадаємо, спеціальний представник Кіт Келлог заявив, що США не мають наміру тиснути на керівництво України щодо можливого мирного угоди з Росією.

«Слово і діло» розібралося в позиції України, США та Росії з ключових питань під час переговорів.