У Києві є безліч цікавих локацій з неймовірною історією. Проте мало хто знає, що на Подолі знаходиться будинок Петра I, збудований ще в кінці 17 століття. Ця споруда вважається найстарішою кам'яною будівлею, що збереглася в столиці, і може розповісти про долю багатьох людей.
"Телеграф" розповідає читачам історію легендарного будинку Петра I та відповідає на найпоширеніше питання про те, чи пов'язаний цей будинок з імператором насправді.
Будинок Петра I збудували на межі 17-18 століть. Приблизний час будівництва — 1696 рік. Спочатку він належав відомій у Києві родині Биковських, які володіли багатьма особняками на Подолі.
Глава сім'ї Ян Биковський з 1687 по 1699 роки обіймав посаду міського голови — київського війта. Саме тому цей будинок іноді називають домом Биковського.
У 1730-ті роки будинок почав перебудовувати Леонтій Биковський, онук Яна. Однак він не встиг це зробити, оскільки був призначений сотником і виїхав. Будівельні роботи тривали десятиліттями, і будинок повністю збудували лише до 1780-х. Тоді споруду викупив київський магістрат за величезну суму в 3000 рублів.
1Було виконано внутрішнє перепланування будинку, і з 1791 року тут розташовувався так званий "смірительний дім", де були ізольовані від суспільства дебошири, п'яниці та божевільні.
Людей тут утримували насильно, і ув'язненим цього страшного дому був навіть відомий композитор, автор шедеврів української духовної музики Артемій Ведель, якого насильно тримали тут 9 років.
2У 1803 році психіатрію перевели до Кирилівської лікарні, і будинок пустував кілька десятиліть. Під час великої пожежі на Подолі в 1811 році споруда частково постраждала, але вистояла. Наступне відновлення було проведено в 1817-1820 роках.
3Далі, аж до кінця 1860-х років, у будинку працювало Подільське приходське училище. У 1870-х тут жив лікар-терапевт Яновський. Проте для цього будинку так і не змогли знайти постійного застосування. Тут був і притулок для сиріт, і військові казарми.
За радянської влади будинок знову перетворили на житлове приміщення, віддавши його під комунальні квартири. Жителям тут не подобалося — їх дратували непомірно товсті стіни та вузькі вікна.
4У 1978 році будинок Петра I Київ вирішив передати на баланс Музею історії, якому він належить і сьогодні. Будинок є філією основного музею, а саме — музею благодійності в Києві.
На даний момент музей носить назву "Кам'яниця київського війта".
Вважається, що цар Петро Перший проживав у цьому будинку під час свого візиту до Києва в 1706 році. Також існує думка, що будинок належав гетьману Івану Мазепі, який особисто прийняв у себе царя.
Ці легенди були дуже поширені, однак сьогодні більшість істориків з ними не погоджуються. Жоден цар тут не зупинявся, і історію про перебування тут Петра I називають міською легендою. Але неофіційна назва на честь правителя за будинком залишається і донині.
6Будинок Петра I у Києві знаходиться на Подолі, по вул. Константинівська, 6/8. Розташований будинок-музей прямо біля станції метро Контрактова площа на синій гілці метро.
Адреса: вул. Константинівська, 6/8.
8Нагадаємо, що в 1857 році на місці сучасного Воздухофлотського шляхопроводу у Києві була збудована дерев'яна Тріумфальна арка. Це нетипове для столиці спорудження збудували на честь приїзду в Київ імператора Олександра ІІ та Марії Олександрівни. З столичною аркою пов'язана дуже цікава та заплутана історія, яка відома одиницям.
Раніше "Телеграф" розповідав про шикарний київський особняк графині, який в один момент перетворився на жахливу катівню. Усадьба Уварової є пам'ятником архітектури місцевого значення, однак у його застінках відбувалися страшні речі, від яких стине кров у жилах.